Linux در مقابل Mac OS (15 دلیل برای اینکه شما باید از Linux به‌جای Mac OS استفاده کنید)

من ارسلان میربزرگی، در این مقاله قصد دارم تا شما را با تفاوت Linux  و Mac OS  آشنا کنم.  در حالت کلی چیزی به نام “سیستم‌عامل بهتر” وجود ندارد و تنها به نحوه‌ی استفاده‌ی کاربر یا هدف کار بستگی دارد. هر سیستم‌عاملی مثل Linux، Mac OS یا Windows OS، با توجه به کاربردهای مختلف مزیت‌های خود را دارند.
اگر می‌خواهید سیستمی با ماهیت Open source داشته باشید، استفاده از Linux پیشنهاد می‌شود زیرا دارای نرم‌افزارهای Open source رایگان و زیادی است؛ اما برای محیط اداری، بهتر است از سیستم‌عامل Windows استفاده کنید زیرا مجموعه ای از نرم‌افزارهای اداری در سطح Enterprise ارائه می‌دهد. از طرف دیگر، Mac OS برای کارهای پیشرفته یا کارهای گرافیکی مانند طراحی وب، طراحی UX و UI، طراحی محصول، ویرایش صدا، ویرایش تصویر و غیره مناسب است.
Linux در مقایسه با Mac OS (1)

1-  Linux در مقابل Mac OS

1. زیرساخت پایه: هسته

اگر بخواهم Linux را با سیستم‌عامل Mac مقایسه کنم، اول خود Linux باید بررسی شود. Linux یک سیستم‌عامل نیست، بلکه یک Kernel کامل است که هسته‌ی اصلی تمام توزیع‌های موجود Linux است. بسیاری از شرکت‌های موجود در بازار سیستم‌عامل‌های مختلف Linux را با ترکیب تمام نرم‌افزارها، محیط Desktop، driver ها و Core kernel تولید می‌کنند؛ بنابراین هسته‌ی Linux توسط Linux foundation توسعه و نگهداری می‌شود اما تعداد زیادی از داوطلبان و شرکت‌ها توزیع‌های آن را ارائه می‌کنند و هیچ‌یک از واحدها نمی‌توانند از لینوکس به‌تنهایی استفاده کنند.
از طرف دیگر، سیستم‌عامل Mac تنها توسط مهندسان Apple توسعه و نگهداری می‌شود. این بدان معناست که یک شرکت، کل سیستم ازجمله Kernel، محیط Desktop و بسیاری از نرم‌افزارهای پیش‌فرض را توسعه می‌دهد. سیستم‌عامل Mac مبتنی بر معماری متفاوتی به نام NeXTSTEP است که بر مبنای یک سیستم Unix ساخته شده است.

2. Stability و Performance سیستم

Linux و Mac OS هر دو برای انجام Task های منظم کاملاً Stable هستند. Apple از سیستم‌عامل Mac پشتیبانی می‌کند، بنابراین از یک فرآیند Update سیستم کاملاً یکپارچه برخوردار است که Stability سیستم و Performance بالا را تضمین می‌کند.
توزیع‌های لینوکس بسته به نیاز و تقاضای کاربران با محیط‌های Desktop مختلف ارائه می‌شوند. اگر جدیدترین سیستم‌های پیشرفته را دارید، Ubuntu یا Linux Mint می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. در غیر این صورت، شما به دنبال هرگونه سیستم‌عامل Linux سبک مانند Lubuntu یا PepperMint برای Desktop یا Laptop قدیمی خود باشید. علی‌رغم وجود منابع سنگین سیستم یا توزیع‌های Lightweight، لینوکس Stability و Performance خوبی را تضمین می‌کند.

3. پشتیبانی سخت‌افزار

هر دو سیستم Linux و Mac OS، در این بخش خیلی خوب عمل می‌کنند. ازآنجاکه سیستم‌عامل Mac فقط در سخت‌افزارهای ساخته‌شده توسط Apple استفاده می‌شود؛ بنابراین ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار Stable و کاملاً یکپارچه را برای رسیدن به بالاترین Performance ارائه می‌دهد.
Linux طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارها را برای پشتیبانی از Driver دارد. اگرچه قبلاً، این یکی از مشکلات لینوکس بود و درواقع Developer های سخت‌افزار پشتیبانی از Driver سازگار برای سخت‌افزار خود را در Linux ارائه نداده بودند؛ اما اکنون زمان تغییر کرده است و Linux یکی از سیستم‌عامل‌هایی است که به‌طور گسترده در Desktop یا Server مورداستفاده قرار می‌گیرد. اکنون همه‌ی فروشندگان اصلی به‌محض دریافت سیستم‌های دیگر مانند سیستم‌عامل Mac یا سیستم‌عامل ویندوز، Driver های سازگار با سخت‌افزار را برای توزیع‌های Linux فراهم می‌کنند.

4. گروه Target User

اگر می‌توانید پول زیادی بپردازید و سیستمی آماده به کار نیاز دارید، بهتر است سیستم‌عامل Mac را انتخاب کنید. این سیستم با عملکردی خوب، یک محیط Desktop خارق‌العاده به شما می‌دهد. Mac OS یک انتخاب عالی برای کاربران مبتدی و حتی برخی از کاربران پیشرفته است که می‌خواهند بعضی از کارهای پیشرفته مثل ویرایش صدا و فیلم و طراحی گرافیکی انجام دهند.
Linux هر دو گروه Target User را دارد. اگر تازه وارد دنیای Linux شده‌اید، به دنبال Ubuntu، Linux Mint یا Elementary OS بروید، اما اگر می‌خواهید یک محیط Task-oriented پیشرفته یا Customized داشته باشید، Arch Linux یا Kali را انتخاب کنید. علاوه بر این، یک Terminal یا یک رابط Command line وجود دارد که به‌عنوان ابزاری پیشرفته برای انجام هر کاری در سطح Tech-savvy عمل می‌کند.

5. F.O.S.S در مقابل Proprietary

لینوکس یک Hub رایگان و Open source نرم‌افزار است. هزاران برنامه در بازار موجود است که جایگزین مفیدی برای هر مجموعه‌ی تجاری یا Application های پولی هستند.
خرید دستگاه یا نرم‌افزار Apple مجهز به سیستم‌عامل Mac هر دو هزینه زیادی دارد. Apple درواقع برخی از نرم‌افزارهای پیشرفته و Sophisticated را ارائه می‌دهد و شما باید برای نرم‌افزار یا خدمات آن‌ها هزینه کنید.

6. Security و Privacy

Security و Privacy فاکتورهای اصلیLinux  هستند. به همین دلیلLinux  محبوبیت زیادی در بین متخصصان IT پیدا کرده است. ایجاد Backdoor در سیستم Linux kernel دشوار است و همچنین سیستم اطمینان حاصل می‌کند که هیچ Footprint دیجیتالی کاربران را ردیابی نمی‌کند.
از طرف دیگر، سیستم‌عامل Mac یک Walled garden زیبا برای کاربران است که توسط Apple ایجاد شده است. بیشتر نرم‌افزارهای Apple تمام فعالیت‌های کاربر خود را پیگیری می‌کنند تا بتواند محصول را به روش بهتری به مشتری خود بفروشد. علاوه بر این، چون سیستم‌عامل Mac یک Closed source است، بنابراین نمی‌دانیم که Apple چگونه از داده‌های کاربران استفاده می‌کند یا شرکت آن‌ها را به چه کسانی می‌فروشد.
Linux در مقایسه با Mac OS (2)

7. تهدید Antivirus و Malware

در مورد سیستم‌عامل ویندوز، با اطمینان می‌توان گفت که قطب Malware و تهدیدهای آنلاین است. در مقابل برای سیستم‌عامل Mac این‌گونه نیست. Apple همیشه Patch های امنیتی Stable را، هر زمان که هرگونه حفره‌ی امنیتی یا نقضی رخ داده و یا گزارش شود، ارائه می‌دهد.
اگرچه Linux یک سیستم Robust ارائه می‌دهد، اما در برابر Malware یا هرگونه تهدید آنلاین مصون نیست. Linux تعداد زیادی پایگاه‌های Community دارد که در هر زمان و هرجایی که نقض امنیتی در سیستم رخ دهد، به شما کمک می‌کنند.

8. Customization

در سیستم‌عامل Mac نمی‌توانید مانند سیستم‌عامل ویندوز هیچ نوع Customization مؤثری انجام دهید. همه‌چیز از قبل توسط شرکت تعریف ‌شده است و شما به‌سختی فرصتی برای ساخت سیستم ‌دلخواه خود دارید.
در مورد سیستم Linux، برای هر کاری که دوست دارید انجام دهید، گزینه Customization جود دارد و هر دو رابط کاربری GUI و رابط Command line برای Customization پایه و پیشرفته گزینه‌های متناسبی ارائه می‌دهند.

9. Administrative Privilege و دسترسی Root

به‌طور پیش‌فرض، Linux هیچ‌گونه دسترسی Administrative  یا Root را ارائه نمی‌دهد، به این معنی که ویروس یا Malware می‌تواند در ابتدای کار به فایل‌های سیستم آسیب برساند اما داده‌های کاربران مصون می‌مانند؛ اما در ویندوز و سیستم‌عامل Mac، از ابتدا دسترسی Administrative  و Root فراهم می‌شود که این کار سیستم را در برابر Malware ها و ویروس‌ها آسیب‌پذیرتر می‌کند.

10. Platform برنامه‌نویسی برای Developer ها

سیستم‌عامل Mac یک انتخاب عالی برای ایجاد محیط توسعه برای عناصر صدا، فیلم، طراحی گرافیکی یا طراحی وب است؛ اما اگر شما یک برنامه‌نویس هستید و یا قصد انجام برنامه‌نویسی را دارید بهترین انتخاب Linux است. هزاران ویرایشگر کد، ویرایشگر متن، IDEs و زبان برنامه‌نویسی وجود دارد که فقط در محیط Linux قابل‌استفاده‌اند.

11. Install، Update و Upgrade

Apple تنها فروشنده‌ای است که تمام Update های سیستم را ارائه می‌دهد و سیستم Mac دارای App store مخصوص به خود است که دریافت Update های موردنیاز را بسیار آسان و بدون دردسر می‌کند. کاربران Mac به هیچ دانش فنی برای Update سیستم و نرم‌افزار نیاز ندارند.
از طرف دیگر، Linux به‌عنوان یک سیستم کمی پیچیده  شناخته‌شد که برای افراد Tech-savvy بهتر بود. توزیع‌های زیادی از آن مانند Ubuntu، ZorinOS، Linux Mint، Elementary OS و PepperMint  در بازار آمده که در دنیای سیستم‌عامل ها به‌عنوان یک سیستم ساده و Straightforward مانند ویندوز یا سیستم‌عامل Mac، شناخته شده اند. توزیع‌های Linux مراحل ساده‌ای را برای نصب خود سیستم فراهم می‌کنند. همچنین دارای یک سیستم Repository وکاملاً یکپارچه برای Update برنامه‌های نصب شده هستند.

12. Flavor های مختلف برای نیازهای مختلف

Linux در این بخش هزار مایل جلوتر است. بسته به نیاز کاربران و Configuration سیستم، صدها محیط Desktop از Linux وجود دارد. علاوه بر این برای کسانی که می خواهند از سیستم‌عامل قبلی خود به آرامی و همراه با تغییرات ظاهری کم منتقل شوند، توزیع هایی از Linux، شبیه توزیع‌های ویندوز Mac در دسترس است، مانند ZorinOS و Elementary OS. همچنین می‌توانید با افزودن Theme ها و Icon های مختلف کل سیستم را تغییر دهید.

13. Gaming Area

مانند ویندوز، سیستم‌عامل Mac نیز سیستمی است که برای توسعه‌ی جدیدترین و معروف‌ترین بازی‌ها ارجح‌تر است. همه بازی‌ها را می‌توانید روی سیستم Mac دریافت ‌کنید. Linux در این بخش خوب عمل نکرده بود؛ اما اکنون از نظر اولویت در توسعه‌ی بازی‌ها و پشتیبانی سخت‌افزاری برای دستیابی به بالاترین عملکرد در بازی‌ها، شتاب بیشتری گرفته است. علاوه بر این، Linux از Steam platform پشتیبانی می‌کند که در آن می‌توانید بهترین بازی‌ها را به‌صورت آفلاین و آنلاین انجام دهید. اکنون بازی‌ها بر روی سیستم Linux از طریق PlayonLinux یا Wine امکان دسترسی بسیار بیشتری دارند.

14. فتوشاپ، Office Suite و Media Editor

برنامه‌ی فتوشاپ، Office suite های تجاری و Media editor های سطح بالا، اصلی‌ترین دلیل استفاده‌ی کاربران از سیستم‌عامل Mac هستند. Mac، عملکرد عالی برای ویرایش صدا، ویرایش عکس، ویرایش ویدئو و غیره را فراهم می‌کند. Linux، از MS Office یا Adobe Photoshop پشتیبانی نمی‌کند، اما گزینه‌های زیاد دیگری برای این موارد در دسترس است. می‌توانید از LibreOffice به‌عنوان Microsoft Office و از GIMP یا Darktable به‌عنوان Photoshop استفاده کنید.

15. Task automation

ازآنجاکه لینوکس دسترسی‌های Administrative و سطح Root بیشتری نسبت به سیستم‌عامل Mac فراهم می‌کند، بنابراین از لحاظ انجام Task automation از طریق رابط Command line، نسبت به سیستم Mac جلوتر است. بیشتر متخصصان IT ترجیح می‌دهند در محیط کار خود به‌جای Mac OS از Linux استفاده کنند.
Linux در مقایسه با Mac OS (4)

2-  Linux یا سیستم‌عامل Mac: کدام‌یک برای شما بهترین است؟

سیستم‌عامل Mac بسیار امن‌تر و قابل‌اطمینان‌تر از سیستم‌عامل ویندوز است. هک یا حمله به سیستم Mac غیرممکن نیست، ولی چون مبتنی بر پلتفرم Unix است، بنابراین یک محیط امن Sandbox را فراهم می‌کند که در آن Threat ها یا Malware ها نمی‌توانند به فایل‌های اصلی دسترسی پیدا کرده و صدمات بزرگی به آن‌ها وارد کنند.
Linux، نسبت به سیستم‌عامل ویندوز و Mac از امنیت و Reliability بیشتری برخوردار است. به همین دلیل است که هم مبتدی‌ها و هم متخصصان IT در سراسر جهان Linux را بیش از هر سیستم دیگری انتخاب می‌کنند. همچنین در بخش سرور و Supercomputer، لینوکس به‌عنوان اولین گزینه و Platform اصلی بسیاری از کاربران شناخته می‌شود.
بنابراین اگر شما کاربری هستید که دوست دارید ظاهری Aristocratic و قوی، محیطی برای انجام کارهای پیشرفته در زمینه‌ی صدا، Media، عکس و گرافیک داشته باشید، توصیه می‌کنم از Mac OS استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید، این کار در آغاز و در طول Life cycle نیز برای شما هزینه‌ی زیادی خواهد داشت و سیستمی را ارائه می‌دهد که می‌توانید بدون Customization و دردسر زیاد فقط از آن استفاده کنید.
Linux

و در آخر

 اگر شما سیستم‌های Open source را ترجیح می‌دهید، بدیهی است سراغ Linux بروید که به شما یک محیط رایگان می‌دهد و می‌توانید سیستم را به‌دلخواه و طبق نیاز خود ایجاد کنید. Linux همه‌ی نرم‌افزارها را بدون هزینه ارائه کرده و همچنین می‌تواند Task های شخصی و شغلی را به بهترین نحو انجام دهد.

ارسال دیدگاه

Captcha − 2 = 1

در صورت نیاز و یا هر گونه مشکل ایمیل بزنید

پیام با موفقیت ثبت شد.
خطایی رخ داده است.