زبان برنامه نویسی جاوا

من ارسلان میربزرگی، در این مقاله قصد دارم تا شما را با چند عدد از زبان‌های برنامه نویسی معروفی مانند جاوا و همچنین فریم  ورک های مختلفی که برنامه نویسان از آنها استفاده می‌کنند، آشنا کنم. جاوا یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی است. در ابتدای مقاله، ویژگی‌های منحصر به فرد هر زبان را در قالب جدول با هم بررسی می‌کنیم و بعد به سراغ نمودارهای مهمی در رابطه با این زبان‌ها رفته و با تحلیل و بررسی، از هر کدام نتیجه گیری خواهیم کرد. در پایان نیز مروری کوتاه بر فریم ورک‌های معروف و پرکاربرد خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

 

مقایسه جاوا و زبان های برنامه نویسی مختلف با یکدیگر

گفتیم که در این مقاله قصد داریم جاوا و زبان‌های برنامه نویسی مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم. برای سهولت این مقایسه، تصمیم گرفتیم که ویژگی‌های هر زبان برنامه نویسی را در قالب یک جدول در کنار ویژگی‌های سایر زبان‌های برنامه نویسی و در کنار یکدیگر ذکر کنیم. در جدول زیر زبان‌های محبوب و پر استفاده مانند جاوا، به همراه قابلیت‌ها و موارد استفاده هر یک، به تفکیک ذکر شده است.

زبان موارد استفاده شدهImperativeObject orientedfunctional proceduralgenericreflectivereflectiveاستاندارد شده
JavaApplication, business, client-side, general, mobile development, server-side, web
PythonApplication, general, web, scripting, artificial intelligence, scientific computing
KotlinApplication, mobile development, server-side, client-side, web
JavascriptClient-side, server-side, web
CApplication, system, general purpose, low-level operations
C++Application, system
PHPServer-side, web application, web
SwiftApplication, general
C#Application, general, server-side, web
RubyApplication, scripting, web
Objective CApplication, general

همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید، زبان‌های برنامه نویسی متعدد، برای اهداف خاصی ایجاد شده اند اما بعضی از زبان‌ها مانند جاوا، به دلیل ویژگی‌هایی مانند اوپن سورس بودن ( متن باز )، دارا بودن تعداد زیادی کتابخانه و جامع و کامل بودن، برای استفاده در پروژه‌های بزرگ بسیار مناسب هستند. در ادامه مقاله، نمودارهایی را نیز برای درک بیشتر این موضوع برای شما مخاطبان گرامی ذکر خواهیم کرد.

نمودارهای بیان کننده برتری جاوا در برابر سایر زبان های برنامه نویسی

موسسه TIOBE هر ساله، نظر سنجی را از بین برترین مهندسان و برنامه نویسان و فعالان IT  در سراسر دنیا، در رابطه با بهترین زبان‌های برنامه از نظر آنان برگزار می‌کند. در این بین معیار برتری با شاخصی به عنوان شاخص Tiobe مشخص می‌شود. در این نظر سنجی بر طبق شاخص Tiobe، محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین زبان برنامه نویسی، زبان جاوا بوده است که در نمودار زیر قابل مشاهده است.

نمودار نظرسنجی موسسه TIOBE

در نمودار بعدی نیز که توسط سایت Stack Overflow و در سال 2018 منتشر شده است، با طرح یک نظرسنجی ( شامل یک سوال با چند گزینه که به هر نفر امکان انتخاب تعداد دلخواهی از گزینه‌ها را می‌داد و نتایج نظر سنجی نیز بر اساس هر کدام از زبان‌های انتخاب شده در هر گزینه به صورت جداگانه منتشر شده است ) از بیشتر از ۱۰۰ هزار برنامه نویس سوال شد که ” با کدام زبان‌های برنامه نویسی کار کرده‌اند  و ترجیح می‌دهند در پروژه‌های خود از آن استفاده کنند؟ ”

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که در این نظرسنجی، سه زبان اول (جاوا اسکریپت، HTML و CSS ) از زبان‌های مورد استفاده در طراحی وب سایت در سمت کلاینت هستند. زبان SQL نیز زبان مورد استفاده در دیتابیس می‌باشد و قابل مقایسه با زبان‌هایی مانند Python و یا جاوا نیست.

 

نظرسنجی سایت Stack Overflow

در نمودار زیر نیز، تعداد پروژه‌های موجود در سایت گیت هاب برای هر کدام از زبان‌های برنامه نویسی نشان داده شده است. مشاهده می‌کنید که زبان جاوا اسکریپت در جایگاه نخست قرار دارد و همانطور که در توضیحات مربوط به نمودار قبل ذکر کردیم، این زبان از زبان‌های مربوط به سمت کلاینت است و با زبان‌های برنامه نویسی دیگر، قابل مقایسه نیست.

 

پروژه های موجود در سایت گیت هاب به تفکیک زبان های برنامه نویسی

در هر 3 نمودار ذکر شده، به خوبی محبوبیت و برتری زبان جاوا در بین برنامه نویسان را مشاهده کردید. از بین زبان‌های برنامه نویسی دیگر، زبان برنامه نویسی پایتون نیز، از زبان‌های بسیار پرکاربرد است. به دلیل سادگی کدنویسی، استفاده فراوانی در بین افراد غیر متخصص در حوزه برنامه نویسی و نرم افزار دارد. با توجه به توضیحات ذکر شده از ابتدای مقاله تاکنون، می‌توان گفت که زبان جاوا با اختلاف فاحشی نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی، از بسیاری از جهات در رتبه اول قرار دارد.

مقایسه فریم ورک ها

در این بخش می‌خواهیم مقایسه‌ای بین فریم ورک‌های مطرح در بین برنامه نویسان داشته باشیم. این مقایسه با سادگی مقایسه بین زبان‌های برنامه نویسی نیست زیرا هر کدام از فریم ورک‌ها در حوزه خاصی ( مانند وب، ویندوز، مک، اندروید و … ) کاربرد دارند. تعداد فریم ورک‌های جامع، بسیار کم است. بهترین فریم ورک جامعی که در حال حاضر وجود دارد، فریم ورک Spring است. این فریم ورک، یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین فریم ورک‌های جاوا است. این فریم ورک، اوپن سورس است و اولین ویرایش آن در سال 2003 منتشر شد. تغییرات انجام شده بر روی Spring از زمان انتشار تا به الان، بسیار زیاد بوده است.

امروزه فریم ورک Spring یکی از قویترین فریم ورک هاست و بیشتر در برنامه‌های Enterprise مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر خلاف تصور اکثریت، Spring برای ساخت برنامه‌های تحت وب به کار نمی‌رود. Spring web ( فریم ورک مورد استفاده در ساخت برنامه‌های تحت وب ) مبتنی بر مدل MVC که به نام Spring MVC نیز شناخته می‌شود، تنها بخش کوچکی از Spring است. فریم ورک Spring یک فریم ورک ماژولار است. شما بر اساس نیازی که دارید می‌توانید ماژول‌های مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید و بقیه را کنار بگذارید.

ویژگی‌های Spring :

  • فریم ورک Spring MVC برای پشتیبانی از معماری MVC در برنامه‌های وب طراحی شده است.
  • دارا بودن i18n برای چند زبانه بودن
  • پشتیبانی از ORM های متنوع مانند hibernate و iBatis و …
  • دارا بودن Testing Framework برای انواع تست‌های جعبه سیاه و جعبه سفید
  • دارا بودن Spring Security برای موارد امنیتی
  • Template Frameworkهای متنوع مانند thymeleaf و …
  • دارا بودن Validation Framework برای ارزیابی ورودی و خروجی‌های برنامه

 

 

و در آخر

به طور کلی می توان نتیجه گرفت که ترکیب زبان جاوا و فریم ورک Spring با توجه به دارا بودن بهترین امکانات مورد نیاز زبان جاوا و فریم ورک Spring، می‌تواند جامع‌ترین و کامل‌ترین پاسخ برای پروژه‌های نرم افزاری باشد.

 

ارسال دیدگاه

Captcha 8 + 2 =

در صورت نیاز و یا هر گونه مشکل ایمیل بزنید

پیام با موفقیت ثبت شد.
خطایی رخ داده است.