من حسین کورائی در این مقاله قصد دارم تا به اختصار در خصوص دیتابیس DynamoD‌B توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهم. امروزه وابسته به نیاز برنامه‌نویسان ابزارهای فراوانی متناسب با پروژه در بستر اینترنت وجود دارند. از ابزارهایی که قالباً در تمامی پروژه‌ها استفاده می‌شود، می‌توان به دیتابیس‌ها اشاره کرد.

DynamoDB 1

آن چه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی DynamoDB :

Amazon DynamoDB یک پایگاه داده با ساختای key, value است. این دیتابیس می‌تواند عملکردی در حد میلی ثانیه ای در هر مقیاس ارائه دهد. این یک پایگاه داده کاملاً مدیریت شده و با دوام با امنیت داخلی ، پشتیبان گیری و بازیابی و ذخیره حافظه برای برنامه های در مقیاس اینترنتی است. DynamoDB می تواند بیش از 10 تریلیون درخواست در روز را کنترل کند و می تواند بیش از 20 میلیون درخواست در ثانیه را پشتیبانی کند.

به عبارت دیگر Amazon DynamoDB یک سرویس پایگاه داده NoSQL کاملاً مدیریت شده است که عملکردی سریع و قابل پیش بینی را به صورت یکپارچه فراهم می کند.

 

مزیت دیتابیس  DynamoDB :

DynamoDB 2

۱- مدیریت

دیتابیس DynamoDB توسعه دهندگان را از مشکلات تهیه سخت افزار و نرم افزار ، تنظیم و پیکربندی پایگاه داده و مدیریت عملیات بر روی دیتابیس، رها می کند. این تکنولوژی پیچیدگی‌های مقیاس‌گذاری و پارتیشن ها را برطرف می‌کند و داده های شما را با استفاده از منابع بیشتر دستگاه تقسیم می کند تا نیاز‌های انجام عملیات بر روی ورودی و خروجی‌های شما را برآورده کند. همچنین به طور خودکار داده های شما را در چندین منطقه در دسترس کپی می کند (در صورت خرابی دیسک یا گره به طور خودکار مجدداً بارگذاری می شود).

۲- مقیاس‌ ذخیره‌سازی

Amazon DynamoDB به گونه‌ای طراحی شده‌است که برای اختصاص منابع به یک جدول از صدها یا حتی هزاران سرور پخش شده در چندین منطقه استفاده می‌کند، تا نیازهای ذخیره سازی و توان شما را برآورده کند. برای داده هایی که هر جدول می تواند ذخیره کند محدودیت از پیش تعیین شده ای وجود ندارد. توسعه دهندگان می توانند هر مقدار داده را ذخیره و بازیابی کنند و با رشد مقدار داده ذخیره شده در جدول شما ، DynamoDB داده ها را در سرورهای بیشتری پخش می کند.

۳- سرعت

Amazon DynamoDB تاخیر بسیار کمی را ارائه می دهد. زیرا بر روی Solid State Drives ساخته شده است تا به بهینه سازی عملکرد حتی در مقیاس بالا کمک کند. علاوه بر این، با index نکردن همه ویژگی ها، هزینه عملیات خواندن و نوشتن را کم می‌کند و تنها بر روی کلیدهای اصلی در هنگام نوشتن عملیات index کردن انجام می‌شود. در نتیجه تأخیر عملیات خواندن و نوشتن را کاهش می دهد. تأخیرهای DynamoDB قابل پیش بینی است. حتی با رشد مجموعه های داده، به دلیل ماهیت توزیع شده داده ها و الگوریتم های مسیریابی، تأخیرها پایدار می مانند.

۴- دسترسی

با توجه به این‌که این سیستم در سرور‌های Amazon نگهداری می‌شود، اطلاعات خود را حداقل در 3 مرکز داده مختلف کپی می‌کند. در نتیجه سیستم حتی در سناریوهای خرابی پیچیده می‌تواند به کار خود ادامه دهد و داده ها را سرویس دهد.

۵- انعطاف‌پذیری

Amazon DynamoDB یک سیستم فوق العاده انعطاف پذیر است که کاربران خود را مجبور به یک مدل داده خاص یا یک مدل سازگاری خاص نمی کند. جداول DynamoDB یک طرح ثابت ندارند اما در عوض به هر داده اجازه می‌دهد تعداد مشخصی از مقدارها را به خود اختصاص دهد.

 

خلاصه

DynamoDB به گونه ای طراحی شده است که عملکرد بالا را به طور قابل پیش بینی حفظ کند. برای بارهای کاری از هر مقیاس، از کوچکترین تا بزرگترین برنامه در مقیاس اینترنتی، بسیار مقرون به صرفه باشد.

می توانید با Amazon DynamoDB رایگان شروع به کار کنید که 40 میلیون درخواست در ماه را بصورت رایگان امکان پذیر می کند.

و در آخر

وبسایت میربزرگی قصد دارد تا با ارائه مقاله ها و تجربه‌های کاربردی شما را در زمینه یادگیری و رفع اشکالاتتان کمک کند. در صورت وجود هرگونه سوالی به من ایمیل بزنید.

ارسال دیدگاه

Captcha − 6 = 4

در صورت نیاز و یا هر گونه مشکل ایمیل بزنید

پیام با موفقیت ثبت شد.
خطایی رخ داده است.